Dövüş Mesafeleri

Gerçek dövüş içinde, filmlerde görüldüğü gibi belirli bir sistematiği veya müsabakalardaki kuralları, ayıran hakemi, havlu atan antrenörü yoktur. Dövüş esnasında rakibinizle aranızda mesafelerden oluşan aşamalar vardır. Gerçek dövüşte size doğru her aşamayı ayrı ayrı geçen rakibinizi karşılamak ve onu etkisiz hale getirmek durumundasınız.

Aşamalar, Nelerdir ?

Bu aşamalar, rakibin ilk saldırdığı an ile mücadelenin bittiği yere kadar olan mesafeler aşamaları oluşturmaktadır.

1) Tekme, 2) Yumruk, 3) Dirsek ve Diz, 4) Sarılma - Atma, 5) Yerde mücadele - Güreş ,

Bunları sırası ile ele alarak inceleyelim;

1) Tekme ; (Muai Tai , Kick Boks v.s. kullanır)


Rakibinize en uzak olduğunuz ve ilk temas ettiğiniz mesafedir burada rakibinizin tekme ile yapmış olduğu saldırılar olmakla beraber sizin rakibinizi durdurabileceğiniz ve karşılık verebileceğiniz tekmeli kombinasyonlar yer almaktadır.

( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Burada size rakibin ilk mesafesi olan tekme saldırılarına karşı korunmanızı sağlıyacak teknikler çalıştıralarak bu mesafede etkili kılınmanız sağlanır..)

2) Yumruk (Boksörler , Kick Boks , Muai-Tai v.s. kullanır)


Tekme mesafesini geçen rakip artık yumruk mesafesindedir. Burada yumruk kombinasyonları savunma teknikleri ile rakibinizi etkisiz hale getirirsiniz.

( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. ikinci bölüm olan bu kısımda rakibin yumruk saldırılarına karşı etkili bir savunma stratejisi uygulamanız öğretilir...)

3) Dirsek ve Diz ; ( Muai-Tai v.s.)

İkinci bölümde başarısız olan rakip size biraz daha yaklaşmış ve yumruğun çokta etkili olamayacağı sadece diz ve dirseklerin kullanabileceği bölüme gelmiştir.

( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakibinizin özellikle diz ve dirsek kullanıyorsa bunlardan nasıl korunacağınızı sonrada dizlerinizi ve dirseklerinizi nasıl etkili bir şekilde kullanarak onu etkisiz kılacağınız öğretilmektedir.)

4) Sarılma , Atma: ( judo , Aikido , Jiu-jitsu v.s Kullanır)


Rakibiniz ile tüm bedeniniz tam temas halindedir burada yapabileceğiniz rakibinizi düşürme tekniklerini kullanmaktır...

( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakip size sarılmaya kalktığında veya sarıldığında bundan kurtulmayı rakibini kendi oyununa nasıl getirebileceğiniz öğretilmektedir...)

5) Son olarak Yerde mücadele, Güreş: (Güreş , Jiu-Jitsu v.s. Kullanır)

Bu son aşamadır burada rakiple beraber yerdesinizdir.
İşte bu aşamalar gerçek bir dövüşü temsil etmektedir ve her aşamayı çalışarak refleksleri geliştirmek gereklidir. WingTsun da bu aşamalar da size gereken her teknik ayrı ayrı ve özenle çalıştırılır. Kısacası WingTsun ile her zaman tehlikelere karşı hazırlıklısınızdır...

( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Yerde etkisiz kılmak için gerekli teknikleri öğrenirsiniz...)