Teknikleri

1) Dan-Chi

Dan-Chi çalışması bir partner ile çalışılır. Bu Chi-Sau ya geçiş için gerekli bir çalışmadır. İki rakip karşılıklı geçer tek kol ile partnerine köprü kurarlar. Ve bu köprüyü partnerinin saldırmalarına karşı, kontağı kesmeden korumayı çalışırlar. Bu çalışma sayesinde hisleriniz gelişmektedir. Rakibinizin sizi ittiğini, çektiğini vuracağı yerleri kollarınızın dokunma duyusu ile hissederek karşılık vermeyi öğreniyorsunuz.

Bu hislerde kesinlikle bir yanılgı olmuyor. Gözleriniz dahi yanılabilir ama dokunma duyunuz yanılmaz. Bunun çok ciddi bir şekilde sabırla çalışılması gerekmektedir.

2) Chi-Sau

İkinci adımı Chi-Sau , Dan-Chi hazırlık döneminden sonra bu çalışmayı iki kol olarak yapmaktayız. Her iki kolda rakibin kolları ile temas halindedir. Ancak kollar birbirinden bağımsız hareket etmek durumundadır. Eşit zamanlı saldırı yapmayı geliştirmede birebirdir. Yani Blok ve yumruk aynı anda çıkar. Rakibinizin gücünü kullanırken buna kendi gücünüzü katmayı tam anlamı ile bu çalışma sonucu öğrenebilirsiniz. Ayrıca rakibinizin gücünü boşa çıkarma çalışmaların en etkili çalışma biçimidir. Sürekli bir saldırı tekniği uygulanırken aynı anda da savunma tekniği uygulanır. Wing Tsun üç hareketi aynı anda yapabilirsiniz. Bir elinizle korunurken, diğer elinizle saldırıp, aşağıdan da aynı anda tekme atabilirsiniz. Bu tür saldırılara karşı kendinizi koruyabilme yetisi gelişebilmesi için ise Chi-Sau tekniklerini çalışmalısınız. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı reflekslerle cevap verebilirsiniz.

Tıpkı bir satranç gibidir. Her zaman bir şah ve mat vardır. Sizin ise şahı korumanız ve karşı tarafın şahını mat etmeniz gerekiyor. Bunu güç veya kasla değil beyin ile yapmak istiyorsanız, Chi-Sau ya önem vermeniz ve ciddi olarak çalışmanız gerekmektedir. [05/03 20:19] erdal karaal: Wing Tsun Dövüşü

Gerçek dövüş içinde, filmlerde görüldüğü gibi belirli bir sistematiği veya müsabakalardaki kuralları, ayıran hakemi, havlu atan antrenörü yoktur. Dövüş esnasında rakibinizle aranızda mesafelerden oluşan aşamalar vardır. Gerçek dövüşte size doğru her aşamayı ayrı ayrı geçen rakibinizi karşılamak ve onu etkisiz hale getirmek durumundasınız.