Faydaları

Kendini Korumanın Faydaları :

Kişinin kendini korumasının en iyi yolu bir çok atağa en az enerji ile karşılık vermesidir.Bu uygulamanın bilimselbir açıklamasıda vardır. Bir hareketi mükemmelleştirmek geniş kapsamlı bir koruma sağlamaktadır. Bu durum dövüşçünün yüzlerce hareketi öğrenip zor bir durum karşısında hiçbirini kullanamamasından çok daha iyidir.

WT öğrenmek şu konularda dövüşçüyü yetkinleştirir:

• Potansiyel geçici durumlardan sakınmayı öğrenme,
•Uygulanan şiddetten kaçınma yollarını öğrenme,
•Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme,
•saldırganın atağını önlemek için hızlı, etkili ve gerçekçi teknikleri öğrenme,

Gerçek bir kendini savunma durumunda dürüstlük ve kurallar yoktur. Malesef sokaklarda kural yoktur.Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz. Kişi kendini ayaklarını, ellerini, dizlerini, dirseklerini kullanmada,tutma,fırlatma ve sonunda yerde dövüşme de kendisini olabildiğince geliştirmelidir. Bu saydığımız her durumda WT prensipleri başarıyla uygulanabilir, işte bu sebeple diğer dövüş sanatlarından bir çok kişi WT tekniğine geçiş yapmaktadır

Wing Tsun"un Ruhsal ve Bedensel Yararları

Bir dövüş sanatına başlama nedeni tamamen kişisel bir tercihtir. WT" ye başlarken motivasyonunuz ne kadar olursa olsun, WT eğitmeniniz sizin en iyi performansınıza ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Biz her öğrencinin farklı amaçları olduğunun bilincindeyiz ve sizi hedeflediğiniz seviyeye ulaştıracağız. Salonumuzda bütün öğrencilere tam ve etkili bir metot uygularız ve potansiyellerini maksimum seviyeye ulaştırmalarını sağlarız. Eğitmenlerimiz sadece WT yeteneklerine bakılarak seçilmemişlerdir, Eğitmenlerimizin her yaştan insana hitap edebilmeleri de göz önünde bulundurulmuştur

Fiziksel Yararları

• Kişinin reflekslerini, koordinasyon ve nefes almasını geliştirir. Böylece performansınız bütün fiziksel aktivitelerde artmış olur.
•Kişinin gücünü arttırır, enerji seviyesini gereksiz yere harcamadan korumasını sağlar, bu sebeple kişi kendini gün boyu iyi hisseder.
•Esnekliği arttırır ve bütün fitness tekniklerinden daha iyi bir şekilde kilo kontrolü sağlar.

Zihinsel Yararları

Stresten kurtulmaya yardımcı olur ;
Wing Tsun dersine başladığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey, günlük hayatta yaşadığınız gerginlikleri, sıkıntıları, üzüntüleri, pişmanlıkları, umutsuzlukları ve daha birçok stres yaratan duyguları ve durumları 1-2 saatte olsa unutacak olmanızdır. Wing Tsun dersleri adeta 1-2 saatlik bir tatile çıkmak gibidir.

Özgüveni arttırır ;
Hayvanlar tehlikeli bir durumla karşılaştıklarında savaş yada kaç mekanizması devreye girer. Ya tehlikeden kaçarlar ya da kalıp tehlikeyle başa çıkarlar, dövüşürler.İnsanlarda da aynı mekanizma vardır. Ancak günümüzdeki modern dünya da bu mekanizmayı hayvanlardaki-gibi uygulayamamaktayız. Biriyle tartıştığımızda hemen kan basıncımız yükselir, solunum hızlanır, karnımızda bir sıkışma hissederiz. Ortamdan hayvanlarda olduğu gibi koşup kaçamayız ya da hemen atağa geçip saldıramayız.

Çünkü kanunların olduğu modern bir dünya da yaşıyoruz. Kaçamadığımızdan dolayı kalıp dövüşme ihtimalimiz varsa tedirgin olmaya, korkmaya başlarız. Çünkü karşımızdakinin bize saldırdığında bizi yenebilme ihtimalini bilemeyiz. Bu da bizde gerginlik yaratır. Ancak Wing Tsun da biraz ilerlemiş bir öğrenci böyle bir durumda dövüşmek zorunda kalacaksa bundan korkmaz. Kavga çıkmaması için tabi ki elinden geleni yapacaktır ama karşıdaki saldırırsa kendinden emin bir şekilde kendini savunur. Wing Tsun sisteminin üstünlüğü ile kazanma şansının fazla olduğunu bilir ve bu da ona güven verir. Böylece bu tür durumlarda soğukkanlı bir tavır takınabilir. Korkularıyla başa çıkabilme becerisi-kazanır. Konsantrasyonu arttırır.Şimdiki an farkındalığını sağlar ;
Wing Tsun tekniklerini uygularken, özellikle de wt refleksleri gelişmemiş yeni başlayanların, darbe almamaları için hareketlere konsantre olması gerekir.Nereden atakta bulunulduğunu görsel ve dokunsal duyularını açarak hissetmesi gerekir. Bu yüzden tüm dikkatini hem karşısındakine hem de kendisine vermelidir. Vücudunuzu tanımaya, hareketlerinizin bilincinde olmaya başladığınızdan, etkisini günlük hayatınızda da hissetmeye başlarsınız.

Sabırlı olma becerisini geliştirir ;
Wing Tsun Dünya nın en etkili dövüş sistemi olmasına karşın 3-4 ayda mucizeler vaat etmez. Kişi kendini sokakta her türlü saldırıya karşı etkili bir şekilde koruyabilmesi için en az 1-1,5 yıl boyunca derslere devam etmelidir. Sabrınızın sonucunu aldığınızda buna değdiğini anlayacaksınız.

Beyninizi daha fazla çalıştırmanıza yardımcı olur ;
Basit bir el kaldırma hareketi için bile beynimizin bir çok bölgesi çalışır. Frontal korteks, beyincik, bazal gangliyonlar, beyin sapı, talamus gibi daha bir çok yapı Wing Tsun yapıldığı sırada yoğun bir şekilde, daha önce kullanmadığınız bir şekilde çalışacaktır. Böylece günlük hayatta bu şekilde çalıştırmaya fırsat bulamayacağınız beyninizin bir çok bölgesini daha fazla çalıştırdığınızdan dolayı bu yapılar gelişme göstereceklerdir. Wing Tsun da ilerledikçe beyninizde Wing Tsun a özgü nöron ağları sistemi oluşacaktır. Bu noktadan itibaren teknikleri refleksif bir şekilde hiç düşünmeden ve süratle her türlü durumda uygulayabileceksiniz ? Gözünüz kapalı bile olsa!

Bir hobiye sahip olmanın vereceği zevki ve heyecanı yaşarsınız ;
Günlük hayatınıza baktığınızda yaptığınız şeylerin ne kadar monoton olduğunu fark edersiniz. Bu özellikle orta yaştan sonra hissedilmeye başlanır. Bu monoton hayata bir şekilde renk getirilmezse insanda bir süre sonra depresif semptomlar görülmeye başlar. Bu yüzden bir hobiye sahip olmanın yararlarını herkes bilir. Wing Tsun ile eğlenceli bir ortamda yeni şeyler öğrenmenin zevkini tatmadan anlayamazsınız.

Wing Tsun"un Ruhsal ve Bedensel Yararları


Bir dövüş sanatına başlama nedeni tamamen kişisel bir tercihtir. WT" ye başlarken motivasyonunuz ne kadar olursa olsun, WT eğitmeniniz sizin en iyi performansınıza ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Biz her öğrencinin farklı amaçları olduğunun bilincindeyiz ve sizi hedeflediğiniz seviyeye ulaştıracağız. Salonumuzda bütün öğrencilere tam ve etkili bir metot uygularız ve potansiyellerini maksimum seviyeye ulaştırmalarını sağlarız. Eğitmenlerimiz sadece WT yeteneklerine bakılarak seçilmemişlerdir, Eğitmenlerimizin her yaştan insana hitap edebilmeleri de göz önünde bulundurulmuştur